Poświęcenie skweru i uroczystości ku czci bł. Hanny Chrzanowskiej – relacja

2023/04/30

Foto-relacja z konferencji w Centrum Jana Pawła II

Relacja z poświęcenia skweru (zdjęcia)

28.04.2023 r., w 5 rocznicę beatyfikacji błogosławionej Hanny Chrzanowskiej i w przeddzień 50 rocznicy Jej śmierci, ks. Kardynał Stanisław Dziwisz dokonał poświęcenia Skweru im. Błogosławionej.

Uroczystość rozpoczęła się o godz.15.00 koronką do Miłosierdzia Bożego prowadzoną przez Ks. Kardynała i i Ks. Gubałę (kustosza relikwii błogosławionej Hanny i proboszcza parafii św. Mikołaja) w kościele SS. Karmelitanek przy ul. Łobzowskiej 40.

W uroczystościach uczestniczyła również duża grupa pielgrzymów z Wiązownej razem ze swoim proboszczem i okazałym transparentem. Wiązowna to miejsce chrztu Hanny Chrzanowskiej (W kościele pod wezwaniem św. Wojciecha. W czerwcu obchodzić będziemy 120 rocznicę.) i ukochane miejsce do którego wracała we wspomnieniach, a także w swoich utworach (wiersz „Krzyż na piaskach”, powieść „Klucz niebieski”). Pielgrzymi odwiedzili wcześniej Tyniec, miejsce również ukochane przez Hannę, oraz kościół św. Mikołaja, w którym modlili się przy relikwiach Błogosławionej.

Mgr Grażyna Kaja wraz z byłą uczennicą reprezentowały Studium Medyczne z Ostrowa Wielkopolskiego. Było to pierwsze Studium Medyczne, które obrało Hannę Chrzanowską za Patronkę w 1976 roku. Szkoła nadal działa pod tym Imieniem, ale obecnie edukację zdobywają tam rehabilitanci i opiekunowie medyczni.

W gronie uczestniczących duchownych obecny był referent do spraw kanonizacyjnych w archidiecezji krakowskiej, ks dr Andrzej Scąber.

Po przejściu na skwer wszystkich zgromadzonych, zanim. ks. Kardynał dokonał poświęcenia, zabrała głos wiceprezes KSPiPP w Krakowie Izabela Ćwiertnia, przybliżając krakowskie adresy Hanny Chrzanowskiej i wspominając m. in. pamiętne słowa abp Karola Wojtyły na pogrzebie Błogosławionej, który odbył się właśnie w kościele Ss. Karmelitanek.

Wstęgę oprócz Ks. Kardynała przecięły przedstawicielki Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich w Krakowie.

Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć umieszczonych na stronach Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich

Relacja z wydarzeń na stronach diecezji

Na stronach internetowych Archidiecezji Krakowskiej została umieszczona relacja z wydarzeń zapowiadancyh u nas (konferencja – zaproszenie), a które miały miejsce w dniu 28 kwietnia 2023 roku.

Zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym reportażem zatytułowanym: „Poświęcenie swkeru i uroczystości ku czci bł. Hanny Chrzanowskiej„.

.

0 komentarzy