Rocznica urodzin bł. Hanny Chrzanowskiej

2022/10/12

7.10.2022 przypadła 120 rocznica urodzin Hanny Chrzanowskiej. Obchody rozpoczęły się w przeddzień uroczystą Eucharystią sprawowaną w kościele św. Mikołaja w Krakowie . Przewodniczył jej JE ks. arcybiskup Marek Jędraszewski wraz z proboszczem miejsca ks. kan. Józefem Gubałą, ks. Kazimierzem Kubikiem, duszpasterzem pielęgniarek.

W uroczystości brali udział wierni z parafii św. Mikołaja, słuchacze i pedagodzy ze Szkoły Policealnej Pracowników Służb Medycznych nr 3 im. H. Chrzanowskiej  z pocztem sztandarowym

i pielęgniarki oraz pedagodzy związani ze służbą zdrowia z Krakowa i Ostrowa Wielkopolskiego. Po Mszy św. w czasie której homilię wygłosił JE ks. Arcybiskup odmówiona została litania do bł. Hanny Chrzanowskiej przed Jej sarkofagiem.

Proboszcz parafii i jednocześnie kustosz relikwii Błogosławionej zorganizował pielgrzymkę  do Warszawy dla parafian i chętnych, by tam uczestniczyć w dwóch uroczystościach.

7.10.2022 w parafii św. Antoniego przy ul. Senatorskiej 31 w Warszawie, nieopodal miejsca, gdzie urodziła się Hanna Chrzanowska o 17.30 rozpoczęła się modlitwa różańcowa środowiska pielęgniarskiego . Wykorzystano w niej cytaty z pism Hanny Chrzanowskiej. Następnie po procesyjnym wejściu celebransów z relikwiami bł. Hanny Chrzanowskiej

rozpoczęła się Eucharystia Przewodniczył jej bp. Romuald Kamiński, ordynariusz Diecezji  Warszawsko-Praskiej, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Słowo Boże wygłosił ks. kan. Józef Gubała. Obecne były cztery poczty sztandarowe środowisk medycznych Warszawy. Uroczystość zwieńczyło poświęcenie przez biskupa Romualda pamiątkowej tablicy , która zawiśnie na kamienicy przy ul Senatorskiej 32, miejscu urodzenia Błogosławionej. Po Mszy św. miało miejsce krótkie spotkanie z rodziną bł. Hanny – jej chrześniakiem p. Stanisławem Szlenkierem, jego żoną i synem Ksawerym z rodziną.

8.102022 w Wiązownie – miejscowości kilkanaście kilometrów odległej od Warszawy, która szczyci się tym, że w kościele parafialnym

23.06.1903 roku ochrzczono malutką Hanię, została odprawiona Msza św. którą celebrował – po powitaniu przez ks. proboszcza Pawła Jagłę –  ks. kan. Józef Gubała.

Po jej zakończeniu zwiedziliśmy świątynię zatrzymując się przy chrzcielnicy, którą oprócz innych elementów wyposażenia świątyni ufundowali członkowie rodziny Szlenkierów.

W księdze intencji można było wpisać swe prośby o wstawiennictwo. Prośbę o dalsze łaski dla CICIAMS (Międzynarodowego Stowarzyszenia Pielęgniarek Katolickich wpisała dr Małgorzata Brykczyńska – prezeska rejonu europejskiego, biorąca udział we wszystkich uroczystościach związanych ze 120 rocznicą urodzin bł. Hanny Chrzanowskiej.

0 komentarzy