Kilka słów o kulcie Hanny Chrzanowskiej, błogosławionej pielęgniarki

Kilka słów o kulcie Hanny Chrzanowskiej, błogosławionej pielęgniarki

Hanna Chrzanowska (1902-1973) to pielęgniarka ogłoszona w 2018 roku przez papieża Franciszka błogosławioną. Urodziła się w Warszawie, stolicy Polski, a większość dorosłego życia spędziła w Krakowie na południu Polski. Pochodziła z nadzwyczaj bogatej rodziny, ale ku ogólnemu zaskoczeniu, wybrała zawód pielęgniarki. Całe życie ofiarnie służyła chorym. Uczyła młode pokolenia pielęgniarek, napisała wiele książek, propagowała „Rachunek sumienia pielęgniarki”. Początkowo obojętna religijnie, stopniowo coraz bardziej wiązała się z Kościołem katolickim. Została oblatką benedyktyńską. Bez wsparcia ze strony władz i oficjalnych instytucji organizowała opiekę nad chorymi leżącymi w domach, współpracując z wieloma księżmi i siostrami zakonnymi (ówczesne komunistyczne władze były bardzo niechętne Kościołowi i wszelkim działaniom, których nie kontrolowały). Wraz z grupą wolontariuszy organizowała wyjazdy dla chorych, którzy często pierwszy raz w życiu mogli opuścić swoje mieszkania. Gdy zmarła, na jej pogrzebie przemawiał arcybiskup Krakowa – kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież, św. Jan Paweł II. O jej życiu napisano kilkanaście książek, wiele instytucji, a zwłaszcza szkół medycznych wybrało ją sobie na patronkę. Podstawą do beatyfikacji był cud uzdrowienia z 2001 roku. Ośrodek jej kultu znajduje się w Krakowie, gdzie pracowała, i gdzie są złożone jej doczesne szczątki jako relikwie.
Również Warszawa jest miastem, gdzie intensywnie rozwija się kult Błogosławionej. Jej wizerunki znajdują się w kilku kaplicach szpitalnych w mieście, kilku kościołach, a w parafii, na terenie której się urodziła, są odprawiane Msze św. za jej wstawiennictwem. Władze miasta zgodziły się na umieszczenie pamiątkowej tablicy na budynku, w którym się urodziła.


Szczególnym miejscem w Warszawie jest Hospicjum pod wezwaniem bł. Hanny Chrzanowskiej. Jest nieduże, na 12 łóżek, ale znajduje się w samym centrum miasta. Opiekują się nim siostry Felicjanki, które w tej służbie odnalazły swoje powołanie. Wytworzyły w nim niezwykłą atmosferę, pełną życia, gdyż skupiły przy nim grupę około 100 wolontariuszy z najróżniejszych środowisk: kobiet i mężczyzn, młodych i starszych, studentów a także pielęgniarki. Także w tym Hospicjum znajdują się relikwie Błogosławionej, a co miesiąc odprawiane są przy nich Msze św. za tych, którzy w nim w ostatnim okresie odeszli. Wszyscy zmarli upamiętniani są w specjalnej księdze.

               
Jak widać, dzieło błogosławionej Hanny Chrzanowskiej promieniuje nadal i jest źródłem nowych inspiracji. A warto dodać, że inspiracją do powołania Hospicjum była krótka, bo kilkugodzinna obecność relikwii Błogosławionej w kaplicy Zgromadzenia.
W Wiązownej, wiejskiej parafii niedaleko Warszawy, gdzie jej rodzina miała pałacyk i posiadłość, błogosławiona Hanna została ochrzczona w 1903 roku. 115 lat później, czyli kilka lat temu, w tej parafii również zaczął się rozwijać kult Błogosławionej. Inicjatywa wyszła od świeckich. Do kościoła zostały wprowadzone relikwie. Co miesiąc odprawiane są Msze św. w intencji chorych, w których uczestniczy coraz więcej osób. W rocznicę chrztu do parafii przybywa coraz więcej gości, w tym biskup ordynariusz i liczne reprezentacje pielęgniarek z różnych miejscowości, dla których jest to coś w rodzaju ich święta. Władze gminy wystawiły Hannie Chrzanowskiej niewielki pomnik. Przedstawia on małą dziewczynkę, około siedmioletnią, bo w tej miejscowości przebywała głównie w dzieciństwie. Pomnik ten stoi na placu zabaw, a bawiące się wokół dzieci często przynoszą kwiatki i umieszczają je w rękach dziewczynki.

                                 
W tej chwili w tej parafii budowany jest Dom Formacyjny imienia błogosławionej Hanny Chrzanowskiej. Bardzo możliwe, że w miejscowym kościele zostanie powołane sanktuarium tej błogosławionej pielęgniarki. Obrazki z wizerunkiem Błogosławionej i modlitewniki z modlitwami za jej wstawiennictwem trafiły już do tysięcy, a może dziesiątków tysięcy rodzin. Błogosławiona Hanna staje się stopniowo patronką pielęgniarek, chorych, a także osób opiekujących się chorymi i potrzebującymi.

Teresa Kloch-Mizerska
Warszawa

LITANIA DO BŁOGOSŁAWIONEJ HANNY CHRZANOWSKIEJ

Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże – zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże – zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże – zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, jedyny Boże – zmiłuj się nad nami.
Święta Maryjo – módl się za nami.
Święty Józefie – módl się za nami.
Święty Benedykcie – módl się za nami.
Wszyscy Święci i Święte Boże – módlcie się za nami.
Błogosławiona Hanno Chrzanowska – módl się za nami.

(więcej…)

Haneczka Wspaniała

Haneczka Wspaniała

Haneczka Wspaniała

Książka dla dzieci

Autor: Hanna Paszko, Tadeusz Wadas

Wydawnictwo Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych im. Hanny Chrzanowskiej w Krakowie

2023 rok

 

120 rocznica chrztu bł. Hanny Chrzanowskiej (Wiązowna)

120 rocznica chrztu bł. Hanny Chrzanowskiej (Wiązowna)

Relacja z Wiązownej

22 czerwca 2023 gmina Wiązowna, we wsi o tej samej nazwie obchodziła 120 rocznicę chrztu bł. Hanny Chrzanowskiej. Mała Hania przyjeżdżała tam do swoich dziadków.

Pierwszym etapem tych uroczystości było odsłonięcie pomnika Hani Chrzanowskiej na terenie Gminnego Parku Centrum. Przedstawia on małą dziewczynkę z kokardkami trzymającą prawą rączkę na sercu, jakby potwierdzając, że miłość do człowieka i do Boga będzie ją wiodła przez całe życie. Zamysłem rzeźbiarza, Dariusza Denarskiego – mieszkańca gminy, było takie przedstawienie Jej postaci, by dzieciom wracającym z pobliskiej szkoły , łatwo było zwierzać się Błogosławionej ze swoich szkolnych i życiowych kłopotów. Odsłonięcia pomnika dokonali wybrani młodzi wolontariusze, uczniowie szkół podstawowych z Wiązowny i Malcanowa.

Pan wójt, Janusz Budny, dziękując samorządowi Gminy za decyzje o postawieniu pomnika, podkreślił w swoim przemówieniu znaczenie postaci bł. Hanny Chrzanowskiej dla lokalnej społeczności.

Następnie proboszcz parafii Przemysław Macios dokonał poświecenia pomnika, a delegacja Zarządu Głównego Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich z prezesem Tadeuszem Wadasem na czele złożyła pod nim kwiaty.

Kolejnym etapem była uroczysta Msza św. w kościele parafialnym pw św. Wojciecha w Wiązownie. Rodzina Szlenkierów, przodków pani Hanny od strony matki, ufundowała do tego kościoła kilka elementów wystroju, m. in. ołtarz i chrzcielnicę.

Mszę św. celebrował Ks. Bp Romuald Kamiński , biskup warszawsko-praski i Przewodniczący Zespołu KEP ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych. Wokół ołtarza zgromadzili się również Krajowy Duszpasterz Sł. Zdrowia ks. Arkadiusz Zawistowski, proboszcz kościoła z ul.Senatorskiej w Warszawie – o.Lech Dorobczyński OFM, ks. proboszcz z Wiązowny Przemysław Macios, br. Daniel Kloch OMI, misjonarz z Madagaskaru, pochodzący z Wiązowny, oraz kapelani szpitalni. Obecność pocztów sztandarowych podkreślała wagę uroczystości.

Po Eucharystii młodzież ze szkoły muzycznej dała krótki koncert przeplatany refleksją wybranych pielęgniarek na temat ich zainteresowań i pasji pozazawodowych.

W uroczystościach tych, oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców Gminy wzięli udział również: chrześniak bł. Hanny Chrzanowskiej Stanisław Szlenkier, pielęgniarki z KSPiPP – z Warszawy i Krakowa oraz inne pielęgniarki z Otwocka i Warszawy, dyrekcja i grono pedagogiczne z Zespołu Szkół Medycznych im. Hanny Chrzanowskiej w Otwocku, , SS. Felicjanki prowadzące Hospicjum im. Hanny Chrzanowskiej w Warszawie, SS. Benedyktynki Misjonarki z Otwocka, SS. Benedyktynki Samarytanki z Niegowa, oblaci benedyktyńscy przy klasztorze SS. Benedyktynek Sakramentek w Warszawie, wolontariusze z Centrum Wolontariatu z Warszawy z opiekunem i skauci z zastępu im. Hanny Chrzanowskiej w Wiązownie.

Uroczystości zakończyły rozmowy przy wspólnym stole i smakowitym poczęstunku. A szczególne podziękowania należą się pani Teresie Kloch- Mizerskiej, księdzu proboszczowi z Wiązowny i wszystkim gościnnym parafianom.

Wolontariusze zdejmują szarfę

Twórca pomnika, rzezbiarz Dariusz Denarski

Pielęgniarki KSPiPP z Warszawy i Krakowa

Msza św. w kosciele parafialnym

Poczty sztandarowe

Przy chrzcielnicy ze Stanisławem Szlenkierem, chrześniakiem Błogosławionej

 

 

.

Podziękowanie za łaskę

Przez prawie 2 miesiące miałam poważny problem, który wprawiał mnie w ogromne zmartwienie. Modliłam się do Błogosławionej Hanny o rozwiązanie sprawy. Wczoraj, podczas obchodów jej święta problem został niespodziewanie i skutecznie rozwiązany. Ona definitywnie wstawia się za tymi, którzy ją o to proszą.

29.04.2023
Geraldine MC Sween z Irlandii, była Prezes CICIAMS

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych (relacja z Kijowa)

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych (relacja z Kijowa)

Relacja z Kijowa

W Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych, który obchodzony jest 12 maja, dotarły do Kijowa i zostały przekazane kapelaństwu prowadzonemu przez dominikanów w jednym ze stołecznych szpitali, relikwie pielęgniarki bł. Hanny Chrzanowskiej. W placówce tej leczeni są obecnie głównie poranieni na froncie ukraińscy żołnierze. To pierwsze miejsce w Ukrainie, gdzie wierni mogą w obecności jej relikwii wypraszać u Boga potrzebne łaski. W kaplicy znajdującej się na terenie szpitala modlą się zarówno prawosławni, jak też katolicy obu obrządków. Zawisła tam również niewielka ikona polskiej Błogosławionej z Krakowa. W tym samym szpitalu, posługuje jako pielęgniarka, siostra Terezjana, józefitka.

Tak o błogosławionej Hannie mówił podczas jej pogrzebu ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła: „Dziękujemy Bogu za to, że byłaś wśród nas, taka jaka byłaś, z tą Twoją wielką prostotą, dobrocią, z tym wewnętrznym spokojem, a zarazem z tym wewnętrznym żarem, że byłaś wśród nas jakimś wcieleniem Chrystusowych błogosławieństw z Kazania na Górze: zwłaszcza tego, które mówi: «Błogosławieni miłosierni…» Że byłaś jakąś zapowiedzią tych ostatnich słów, które usłyszymy wszyscy – Ty je usłyszałaś; chyba szczególnie w tych ostatnich słowach uwydatnił Pan Jezus to: «…byłem chory, a zaopiekowaliście się mną». Byłem chory naprzód w różnych klinikach i szpitalach Krakowa; byłem chory w różnych domach, na poddaszach i w suterenach; byłem chory i często całymi tygodniami zapomniany od ludzi – znalazłaś mnie albo sama, albo przez Twoje siostry, zaopiekowałaś się mną…”

Dziękuję Sylwii Juszkiewicz, pielęgniarce z krakowskiego pogotowia ratunkowego, bo to dzięki jej inicjatywie mamy dziś w Kijowie relikwie bł. Hanny, a także ks. Józefowi Gubale, proboszczowi krakowskiej Parafii św. Mikołaja, za ich przekazanie na Ukrainę. W najbliższym czasie zostanie opublikowana w języku ukraińskim broszurka z życiorysem oraz litanią do bł. Hanny.

o. Jarosław Krawiec, dominikanin, Kijów

.